مردان نسبت به زنان حدود 400 ژن فعال تر در ماهیچه‌های خود دارند سیگار کشیدن باعث از بین رفتن کروموزوم Y می شود ژنتیک دانان پاسخ معمای 40 ساله در مورد دلیل وجود ژن ها به صورت دیپلویید را یافتند برگزاری کارگاه مبانی تکنیک های ژنتیک مولکولی

مردان نسبت به زنان حدود 400 ژن فعال تر در ماهیچه‌های خود دارند

گزارش جدیدی که در مجله FASEB به چاپ رسیده است transcriptome (ترانسکریپتوم به مجموعه تمام mRNA های رونویسی شده از ژنوم گفته می‌شود) ماهیچه‌های اسکلتی انسان را نقشه برداری کرده و فعالیت ژنی را که پیش از این هرگز تشخیص داده نشده بود آشکار ساخت.…

ادامه مطلب

سیگار کشیدن باعث از بین رفتن کروموزوم Y می شود

اگر سرطان، بیماری های قلبی و نفخ به اندازه کافی بد نیست، مورد دیگری نیز هست که ممکن است مردان سیگاری را نگران کند: از دست دادن کروموزوم Y !!! محققان کشف کرده اند که در افراد سیگاری چهار برابر بیشتر از غیر سیگاری ها…

ادامه مطلب

ژنتیک دانان پاسخ معمای 40 ساله در مورد دلیل وجود ژن ها به صورت دیپلویید را یافتند

ژنتیک دانان کالج Trinity شهر Dublin کشف بزرگی کرده اند که در فهم چگونگی تکامل ژنوم ارگانیسم های مختلف کاربرد دارد. آنها مکانیسمی را پیدا کرده اند که بیش از چهل سال برای کشف آن تحقیق شده است و توضیح می دهد، چگونه دوبرابر شدن…

ادامه مطلب
 
اسلاید شو

اسلاید شو

مردان نسبت به زنان حدود 400 ژن فعال تر در ماهیچه‌های خود دارند

گزارش جدیدی که در مجله FASEB به چاپ رسیده است transcriptome (ترانسکریپتوم به مجموعه تمام mRNA های رونویسی شده از ژنوم گفته می‌شود) ماهیچه‌های اسکلتی انسان را نقشه برداری کرده و فعالیت ژنی را که پیش از این هرگز تشخیص داده نشده بود آشکار ساخت. این مطالعه نشان داد که مردان ژن‌های ماهیچه ای فعالتری نسبت به زنان دارند.

اگر پزشک شما به دنبال این است که بداند چه مشکلی در ماهیچه‌های شما به دلیل افزایش سن، بیماری یا جراحت ایجاد شده است بهتر است ابتدا بداند که حالت طبیعی ماهیچه‌ها به چه صورتی است. این هدفی است که نتایج مقاله منتشر شده در مجله FASEB به آن رسیده است. در این تحقیق گروهی از دانشمندان یک ترانسکریپتوم کامل تولید کرده اند. این رونوشت ژنی، دسته ای از مولکول‌ها است که به دانشمندان در مورد فعال بودن یک ژن در زمان خاص در یک اندام اطلاعات کاملی می‌دهد. نکته قابل توجه این است که آنها فعالیت ژنی جدیدی را کشف کرده اند که بر مبنای آن، مردان حدود 400 ژن فعال تر در ماهیچه‌های اسکلتی نسبت به زنان دارند.

دکتر Malene Lindholm از بخش فیزیولوژی و داروشناسی پژوهشکده Karolinska در سوئد می‌گوید:

"امیدوارم که این نتایج فعالیت ژنی، به عنوان مرجعی برای بررسی ماهیچه‌های اسکلتی انسانی شناخته شده و پایه بسیاری از مطالعات بر روی ماهیچه‌ها در بیماری‌های مختلف و ناتوانی‌ها باشد. بر این اساس می‌توانیم ماهیچه‌های خود را بهتر شناخته و احتمالا درمان‌های بهینه و اختصاصی را ایجاد کنیم."

برای رسیدن به این هدف Lindholm و همکارانش از نه مرد و نه زن داوطلب استفاده کرده اند. با استفاده از بیحسی موضعی، محققان نمونه کوچکی از ماهیچه اسکلتی از هر دو پای این شرکت کنندگان برداشتند. رونوشت‌های ژنی از نمونه‌های ماهیچه ای استخراج شده و سپس توالی یابی شدند. حاصل این کار استفاده از رمز‌های تمام رونوشت‌ها برای مقایسه نمونه‌های ماهیچه ای بین پاهای یک فرد و بین زنان و مردان بود. نتایج حاصل از این تحقیق باعث به وجود آمدن یک ترانسکریپتوم کامل (تمام رونوشت‌های موجود در ماهیچه در یک زمان مشخص) از ماهیچه‌های اسکلتی انسان در زنان و مردان شد.

دکتر Gerald Weissmann ویراستار مجله FASEB می‌گوید:

" این یافته قدم مهم دیگری به سمت ایجاد درمان‌هایی بر پایه ژنوم و جنسیت می‌باشد. هر ژن که به عنوان عامل فعال در ماهیچه‌های اسکلتی شناخته شود می‌تواند به عنوان یک هدف بالقوه دارویی برای بسیاری از بیماری‌ها و ناتوانی‌های ماهیچه ای به کار رود."

 

منبع: بیونت

سیگار کشیدن باعث از بین رفتن کروموزوم Y می شود

اگر سرطان، بیماری های قلبی و نفخ به اندازه کافی بد نیست، مورد دیگری نیز هست که ممکن است مردان سیگاری را نگران کند: از دست دادن کروموزوم Y !!! محققان کشف کرده اند که در افراد سیگاری چهار برابر بیشتر از غیر سیگاری ها این احتمال وجود دارد که سلول های خونی کروموزوم Y نداشته باشند. آنها ابراز داشته اند که این یافته بسیار نگران کننده است زیرا به تازگی مشخص شده که ارتباطی بین از دست رفتن کروموزوم Y و طول عمر کمتر و همچنین خطر ابتلا به سرطان های متعدد وجود دارد.

دکتر Stephen Chanock  متخصص ژنتیک سرطان از پژوهشکده ملی سرطان Maryland در این زمینه معتقد است :

"در هر صورت تایید مستقیمی وجود ندارد که از دست رفتن کروموزوم Y  منجر به بروز بیماری می شود."

برای انجام این بررسی متخصص مولکولی سرطان Jan Dumanski و آماردان Lars Forsberg از دانشگاه Uppsala سوئد از داده های سه تحقیق بالینی دیگر استفاده کرده اند. محففان در این مطالعات که زمان طولانی در حال انجام بوده است به دنبال یافتن ارتباط بین رفتار، نحوه زندگی یا دیگر خصوصیات و بیماری بوده اند. به عنوان بخشی از این مطالعات، داده ها و خون به صورت دوره ای جمع آوری می شده است.  دکتر Dumanski و Forsberg به مقایسه DNA سلول های خونی در افراد سیگاری و غیر سیگاری در بیش از 6000 مرد پرداختند. این گروه در تاریخ 13 آذر، مقاله ای در مجله Science به چاپ رساندند که نشان می‌داد تنها عواملی که با از دست رفتن کروموزوم Y ارتباط دارند، سن و سیگار کشیدن است. در این تحقیق افراد سیگاری نسبت به غیر سیگاری ها 2.4 تا 4.3 بار بیشتر احتمال دارند که کروموزوم Y خود را در سلول های خونی از دست بدهند.

رئیس درمان های سرطان در پژوهشکده تحقیقات لندن دکتر Charles Swanton می گوید:

" این یک یافته خیره کننده است. این یافته می تواند توضیح دهد که چرا شانس مرگ در اثر سرطان ( به غیر از سرطان هایی مانند سینه و پروستات که به جنس وابسته است) در مردان بیشتر است. البته در هر صورت تعداد سلول های دارای کروموزوم های غیر طبیعی با افزایش سن افزایش پیدا خواهد کرد، در نتیجه این حذف Y ممکن است مستقیما در ارتباط با سرطان نباشد. دانستن مکانیسم این عمل در نتیجه گیری بسیار حائز اهمیت است."

دکتر Chanock می افزاید:

"در حالی که این یافته بسیار جذاب است، ارتباط بین از دست رفتن کروموزوم Y و کاهش طول عمر و شانس بیماری نیازمند تایید به وسیله دیگر مطالعات گسترده می باشد."

البته این گفته ها مانع از ایجاد نوآوری نشده و CRAY ( سنجش خطر سرطان به وسیله از دست رفتن کروموزوم Y) در حال گسترش آزمون تشخیصی است که می تواند شانس یک مرد را برای ابتلا به سرطان بر پایه از دست رفتن کروموزوم Y در خون بسنجد. دکتر Dumanski و همکارانش نیز در حال برنامه ریزی برای یک بررسی طولانی مدت در زمینه فهم بهتر تاثیر از دست رفتن کروموزوم Y در ایجاد مشکلات سلامتی هستند. این محققان فرض می کنند که از دست رفتن کروموزوم Y ممکن است به سمت یک جمعیت خاص سلول های خونی که مسئول مبارزه با سرطان هستند، انحراف پیدا کند. این سلول های معیوب به دلیل ناتوانی در عملکرد صحیح می توانند به بیماری ها و سرطان اجازه پیشروی بدهند.

دکتر Forsberg اظهار داشت:

" در همین حال خبرهای اطمینان بخشی نیز برای سیگاری ها وجود دارد. آسیب کروموزوم Y که به وسیله سیگار ایجاد می شود می تواند بازگشت پذیر بوده و همچنین به دوز مصرف نیز بسیار وابسته است. افرادی که قبلا سیگار می کشیده اند همانند افرادی که اصلا سیگار نکشیده اند در معرض خطر از دست رفتن کروموزوم Y نیستند. پس این نکته را به یاد داشته باشیم که هیچ وقت برای ترک سیگار دیر نیست."

 

منبع: بیونت

ژنتیک دانان پاسخ معمای 40 ساله در مورد دلیل وجود ژن ها به صورت دیپلویید را یافتند

ژنتیک دانان کالج Trinity شهر Dublin کشف بزرگی کرده اند که در فهم چگونگی تکامل ژنوم ارگانیسم های مختلف کاربرد دارد. آنها مکانیسمی را پیدا کرده اند که بیش از چهل سال برای کشف آن تحقیق شده است و توضیح می دهد، چگونه دوبرابر شدن ژنی در افراد، منجر به پیدایش عملکردهای جدید می شود.

دوبرابر شدن ژنی یک واقعه زیستی است که منجر به افزایش مواد ژنتیکی جدید می شود. ژن های خواهری (محصول دوبرابر شدن ژنی) می توانند برای مدت زیادی در بین نسل ها باقی مانده و مقاومت نسبت به جهش های کشنده ایجاد کنند.

این گروه در شرایط آزمایشگاهی نشان دادند که ایجاد مقاومت در سلول های مخمر برای سازگاری با شرایط جدید محیطی مانند استرس های محیطی بسیار مهم می باشد. این یافته نشان دهنده اهمیت وجود دوبرابر شدن ژنی است.

دکتر Mario A Fares ژنتیک دان و نویسنده مسئول این مقاله می گوید:

"انتخاب طبیعی (فرآیندی که موارد حیاتی سلول را حفظ کرده) ژن های زیادی را از ژنوم حذف می کند. این مکانیسم که کشمکش بین ژن های خواهری و ناپایداری تکاملی آنها را تشریح می کرد برای دهه ها به صورت ناشناخته باقی مانده بود اما ما موفق به شکستن این بخش از کد ژنتیکی شده ایم."

دو برابر شدن ژنی واقعه معمول در ارگانیسم های یوکاریوتی شامل مخمر، گیاهان و جانوران است (که باعث امنیت مواد ژنتیکی درون غشا سلولی می شود). اما دانستن اینکه چگونه دوبرابر شدن منجر به نوآوری زیستی می شود بسیار دشوار است زیرا نمی توان به راحتی تکامل را ردیابی کرد چون در بازه ای از میلیون ها سال اتفاق افتاده است.

علی رقم طبیعت به ظاهر زائد، ژن های دوبرابر شده که از 100ها میلیون سال پیش منشا گرفته اند در ارگانیسم های امروزی نیز یافت می شوند. این واقعه بیانگر این است که یک مکانیسم برای نگاهداری آنها در ژنوم وجود دارد. محققان این طرح برای روشن کردن نقاط تاریک این مسئله به بررسی بر روی مخمر (ارگانیسمی که تمام ژنومش دو برابر شده است) پرداختند.

آنها جهش هایی را به سلول های مخمر القا کردند که طی شرایطی عادی به وسیله انتخاب طبیعی جلوگیری شده بودند. این جهش ها برای ایجاد تکامل به گونه ای متفاوت با انتخاب طبیعی ایجاد شدند. این عمل با کاهش تاثیر انتخاب طبیعی بر روی این سلول های دارای نقص سازش پذیری اتفاق افتاد. این گروه دریافتند که  ژن های دوبرابر شده نسبت به ژن های معمولی مقاومت بیشتری را در جهش های نقص سازش پذیری نشان می دهند.

این آزمایش ساده ژنتیک دانان مشخص کرد که این ژن ها که حدود 100 میلیون سال پیش دوبرابر شده اند همچنان قادر به پاسخ گویی به تغییرات محیطی هستند و می توانند با ایجاد سازش پذیری های جدید، برتری های نوینی را نیز در محیط های جدید ایجاد کنند.

دکتر Fares می افزاید:

"کشف مکانیسم نوآورانه در دوبرابر شدن ژنی منجر به  بوجود آمدن دوره جدیدی از تحقیقات می شود که در آن می توان تکامل را در آزمایشگاه به وجود آورده و تئوری های جدیدی را آزمایش کرد."

این بررسی به وسیله بنیاد علوم ایرلند (SFI) پشتیبانی شده و نتایج آن در مجله Genome Research به چاپ رسیده است.

 

منبع: بیونت

 

بازديدكنندگان

امروز: 26
ديروز:130
اين هفته: 931
هفته‌ي گذشته: 943
اين ماه: 2402
ماه گذشته: 2367
افراد آنلاين:1
اعضا ی آنلاین : 0
مهمان آنلاین : 1

دانشگاه علوم پزشکی مشهد | Mashhad University of Medical Sciences | جامعة مشهد للعلوم الطبية
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.